Razvoj novih struktura nadzornih dijagnostičkih sistema

Naziv projektaRAZVOJ NOVIH STRUKTURA NADZORNIH DIJAGNOSTIČKIH SISTEMA
Datum početka/ završetka projektaJanuar 2008. – april 2009.
Finansijer projektaMinistarstvo nauke i tehnologije Republike Srpske
Odobreni iznos20.000 KM
Rukovodilac projektaDoc. dr Ranko Antunović
Članovi projektnog tima
  1. Prof. dr Momir Šarenac,
  2. Prof. dr Aleksandar Veg,
  3. Prof. dr Hotimir Ličen,
  4. Mr Saša Nilolić,
  5. Boško Kenjić, asistent
Institucije zadužene za rad na projektuUniverzitet u Istočnom Sarajevu, Mašinski fakultet
Kratak opis projektaPreko 90% mašinskih sistema rade kao dinamički oscilatorni sistemi, a samo mali broj sistema rade kao statički ili kvazistatički.
Zakonitosti ponašanja statički opterećenih sklopova su dosta dobro istražene, dok je dinamičko ponašanje elemenata i sklopova nedovoljno istraženo.
I pored toga što se u naučnoj i stručnoj literaturi pominje trajna dinamička čvrstoća koja bi trebala da zadovolji kriterijume proračuna, kod sistema sa n stepeni slobode, ipak se dešava da jedan broj elemenata ne zadovolji predviđeni radni vijek. Kod Velerove krive prikazane u logaritamskoj skali, pokazuje se da dinamička izdržljivost postaje problematična upravo na prelaznoj tački između kosog i horizontalnog dijela krive.
Da bi se preduprijedila neugodna iznenađenja i neželjene havarije, potrebno je obezbijediti praćenje ponašanja sistema u vremenskom domenu. Zbog toga su monitoring mašinskih sistema i njegova primjena obrađivani u naučnim radovima velikog broja autora.
Smatramo da bi formiranje laboratorije za primijenjenu mehaniku, koja bi bila osposobljena za ovakva istraživanja bilo od velike koristi za same korisnike ovakvih sistema kao i za dodatnu edukaciju kadrova i naučnih radnika u ovoj oblasti.
Cilj projekta
  • razvoj novih struktura senzorskih i nadzornih sistema
  • realizacija postavljenog koncepta novog analizatora vibracija
  • opremanje i verifikaciju probnog stola na polju ovih istraživanja
  • formiranje Laboratorije za Tehničku dijagnostiku koja bi poslužila za edukaciju studenata i održavanje praktičnih vježbi za predmete iz studijakog programa na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, koji zahtijevaju neophodnost formiranja ovakve laboratorije. U prilogu je dat osnovni koncept djelatnosti koje bi laboratorija kroz ovaj projekat trebala ostvariti
  • obezbjeđenje uslova za izradu diplomskih i doktorskih radova iz ove naučne oblasti
  • povezivanje laboratorije i saradnja sa sličnim centrima kod nas i u svijetu
  • povezivanje privrednih subjekata i aktivnosti na ostvarivanju telemonitoringa značajnih industrijskih postrojenja
  • prezentovanje ostvarenih rezultata istraživanja privrednim subjektima u RS, prvenstveno Elektroprivredi RS, i uspostavljanje saradnje na obostrani interes. Ta saradnja bi produbila dalji naučno-istraživački rad na ovom polju i dala doprinos u zaštiti i optimizaciji proizvodnih privrednih subjekata.
Značaj projektaOvo istraživanje dalo je veliki doprinos u izučavanju i produbljivanju znanja ove veoma mlade i nedovoljno istrazene naučne oblasti. Ovim projektom su se stvorili dobri uslovi i za dalja istrazivanja na Univerzitetu kroz izradu stručnih i doktorskih radova. Svakako da bi novi proizvodi i prototipovi ovih istrazivanja našli svoje pravo mjesto u privrednim i društvenim subjektima. Ostvarena je saradnja sa sličnim istrazivačkim centrima kod nas i u svijetu kao saradnja i sa privrednim i društvenim subjektima koji trenutno vrlo malo koriste i nedovoljno poznavaju mogućnosti ovakvih sistema.